T18L10M4 STANDARD CABLE TIE, 8" LONG, UL RATED, 18LB TENSILE STRENGTH, PA66, WHITE, 1000/PKG
Quantity
Price
Couldn't load pickup availability
Contact us for pricing availability
Available Quantity: 0
Specification
Value
Bundle diameter max imperial
2.17 ""
Bundle diameter max metric
55.0 mm
Bundle diameter min imperial
0.06 ""
Bundle diameter min metric
1.5 mm
Color
White (WH)
Coo
US
Hts
Length l imperial
8.0 ""
Length l metric
205.0 mm
Material
Polyamide 6.6 (PA66)
Operating temperature
-40???F to +185???F (-40???C to +85???C)
Package quantity imperial
1000
Rohs status
Yes
Tensile strength min imperial
18.0 lbs
Tensile strength min metric
80.0 N
Type
T18L
Unspsc key
Width w imperial
0.10 ""
Width w metric
2.5 mm