T50R2C2UL STANDARD CABLE TIE, 8" LONG, UL RATED, 50LB TENSILE STRENGTH, PA66, RED, 100/PKG
Quantity
Price
Couldn't load pickup availability
Contact us for pricing availability
Available Quantity: 0
Specification
Value
Bundle diameter max imperial
1.97 ""
Bundle diameter max metric
50.0 mm
Bundle diameter min imperial
0.06 ""
Bundle diameter min metric
1.5 mm
Color
Red (RD)
Coo
US
Hts
Length l imperial
8.0 ""
Length l metric
202.0 mm
Material
Polyamide 6.6 (PA66)
Operating temperature
-40???F to +185???F (-40???C to +85???C)
Package quantity imperial
100
Rohs status
Yes
Tensile strength min imperial
50.0 lbs
Tensile strength min metric
225.0 N
Type
T50R
Unspsc key
Width w imperial
0.18 ""
Width w metric
4.6 mm