T50RTM25E0HSM4 FIR TREE MOUNT CABLE TIE, 8.3" LONG, 0.25"–0.28" MOUNTING HOLE, 50LB, PA66HS, BLACK, 1000/PKG
Quantity
Price
Couldn't load pickup availability
Contact us for pricing availability
Available Quantity: 0
Specification
Value
Bundle diameter max imperial
2.0 ""
Bundle diameter max metric
50.8 mm
Bundle diameter min imperial
0.06 ""
Bundle diameter min metric
1.6 mm
Color
Black (BK)
Coo
US
Hts
Length l imperial
8.0 ""
Length l metric
213.8 mm
Material
Polyamide 6.6 heat stabilized (PA66HS)
Operating temperature
-40???F to +221???F (-40???C to +105???C)
Package quantity imperial
1000
Rohs status
Yes
Tensile strength min imperial
50.0 lbs
Tensile strength min metric
222 N
Type
T50RTM25E
Unspsc key
Width w imperial
0.19 ""
Width w metric
4.7 mm